HomeCoinsVerge (XVG)Verge Currency’i tanımak adına…. Geçtiğimiz günlerde fazlaca konuşulan… | by Mete Bas...

Verge Currency’i tanımak adına…. Geçtiğimiz günlerde fazlaca konuşulan… | by Mete Bas | vergecurrency | Apr, 2021

- Advertisement -


Mete Bas

Geçtiğimiz günlerde fazlaca konuşulan kripto-paralardan en çok dikkat çekenlerden biri olan ‘Verge Currency’; bazıları için 2017 boğa-sezonunda 1 haftada 25x yapan bir coin olarak bilinirken, bazıları için ise kripto ekosistemindeki temel sorunlara gereken çözümü sağlayan bir kurtarıcıdır.

Pekala, neyin nesidir ki bu XVG?

Öncelikle ‘ilk ışık’ olan Bitcoin’den başlamamız yeridir sanırsam… Bitcoin, 2008’in kriz zamanlarında, Satoshi Nakamoto mahlasına sahip bir, veya bir grup şahıs/şahısların ortaya çıkardığı dijital para birimidir. Kısaca,

  • Güvenli: Kripto dünyasında bir söylem vardir. ‘Sizin şifreleriniz, sizin paranız’ diye. Bu da demek oluyor ki , size özel olarak tanimlanmış şifrelerinize sahip olduğunuz sürece, cüzdanınızı sadece siz kontrol edersiniz.
  • Merkeziyetsiz: Hiçbir kurum/kuruluş, Ülke, Gezegen, veya Galaktik Federasyon sizin hesaplarınızı donduramaz. Elinizde Bitcoin veya benzeri bir kripto-para olduğu sürece, paranız vardır.
  • Blockchain: Bitcoin ve birçok benzeri kripto-paralar, Blockchain denilen ağ üzerine kurulmuştur. Bunu örümcek ağı gibi düşünebilirsiniz. Ağın bir ucuna peygamber devesi konup bozmaya çalışırsa, tüm sistem bu titreşimi hisseder, ve örümcekler ivedilikle peygamber devesini kovmak için işe koyulurlar. Benzer bir şekilde, eğer kötü niyetli birisi, Blockchain’i modifiye etmeye çalışırsa, onun bağlı olduğu parçalar aracılığıyla bu hemen tespit edilir, ve amacına ulaşamaz.

Günümüzde, özellikle ülkemizde, Bitcoin ve kripto-paralar’a olan ilgi, üstel bir artış göstermektedir. Bazılarımız gerçekten teknoloji ile alakası yokken, bazılarımız (hatta çoğumuz) doğru kripto-paralara yatırım yaparak sermayelerini katlamak derdindedir. Bugünün konusu olan Verge Currency ise, her türlü yatırımcının ilgisini çekip, hayran bırakabilecek bir teknolojiye sahiptir.

Verge Currency(XVG), 2014 yılında Justin Valo(Sunerok) tarafından başlatılmış kar amacı gütmeyen açık kaynaklı bir projedir. Bitcoin teknolojisinin üstüne, birey ve şirketlere, hızlı ve ucuz para göndermek için bir yol sunmaktadır. Bir işlem 10 saniyeden bile az sürerken, ödediğiniz ücret 0.1 XVG kadardır. (Bunu yazdığım sırada, XVG’nin değeri 4 cent civarıdır, yani 33 kuruş.)

Bitcoin’e göre çok daha düşük işlem ücreti olmasının yanı sıra, adresinizi gizleme özelliğine sahiptir. Bitcoin işlemlerinde herhangi birisi gerçekleştirilen para transferi ile adresinizi tespit edebiliyorken , XVG transferlerinde bunu tamamen görünmez olarak yapma fırsatına sahipsiniz.

Peki, Verge Currency’nin ne olmadığına gelelim…

  • Verge Currency, bir şirket değildir. XVG çıkmadan bir ön satışı olmamıştır ve açık kaynak olmasının getirdiği üzere, proje için çalışanlar gönüllüdür. Projeye dahil olan herkes her hangi bir maddi getiri beklemeden projeye destek olmaktadırlar.
  • Şirket olmamasının yanı sıra, Verge Currency satın aldığınızda, hisse satın almazsınız, bir para birimi satın alırsınız. Kontrolünüz dışında insiyatife göre basılıp dağıtılan bir para birimi değildir. Topluluğu ve işleyişi son derece şeffaf olabilen, ve büyümesi sınırsız imkanlarla dolu bir para birimidir.
  • XVG özünde sadece gizlilik odaklı bir Coin değildir. Son zamanlarda olaya tamamen hakim olmayan, veya sadece kaos amaçlı negatif haber yayan insanlar tarafından bu konuya dikkat çekildi İşlemleri tamamen saklayan bir Coin, hükümetler tarafından pek hoş karşılanmayabiliyor. Verge Currency’nin gizlilik özellikleri tamamen opsiyoneldir. Bu husus, XVG’yi birçok alanda kullanıma açık, esnek bir kripto-para haline getirmeyi başarmıştır.

Her gün büyümekte olan Verge Currency’nin an itibariyle 99.32%’si madenciler tarafından üretilmiştir. Günümüzde madenciler ağın güvenliğini desteklemektedir. Aşağıdaki şekil sayesinde, ulaşılan kitlenin büyüklüğü ile ilgili bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sosyal medyada Verge Currency’nin ulaşmayı başardığı kitle

Projenin asıl amacı gündelik hayatta kullanılmak olduğu için buna dönük çalışmalar devam etmektedir. Proje’nin partnerleri, teknik detayları ve daha birçok bilgiye erişmek için websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Uyarı: Bu makalede yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesinlikle yatırımsal, finansal, veya herhangi başka bir şekilde tavsiye özelliği taşımamaktadır.Source link

- Advertisement -
Mr Bitcointehttps://www.bitcointe.com/
“Fact You Need To Know About Cryptocurrency - The first Bitcoin purchase was for pizza.” ― Mohsin Jameel
462FansLike
76FollowersFollow
4,567FollowersFollow
5,261FollowersFollow
1,498FollowersFollow
2,230SubscribersSubscribe

Most Popular

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,545.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,816.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 611.64
litecoin
Litecoin (LTC) $ 186.85
eos
EOS (EOS) $ 4.43
okb
OKB (OKB) $ 19.52
tezos
Tezos (XTZ) $ 6.77
leo-token
LEO Token (LEO) $ 2.98
cardano
Cardano (ADA) $ 2.11
monero
Monero (XMR) $ 253.88
stellar
Stellar (XLM) $ 0.372837
chainlink
Chainlink (LINK) $ 25.71
huobi-token
Huobi Token (HT) $ 7.83
tron
TRON (TRX) $ 0.100117
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
dash
Dash (DASH) $ 191.76
neo
NEO (NEO) $ 42.87
iota
IOTA (MIOTA) $ 1.23
nem
NEM (XEM) $ 0.167537
zcash
Zcash (ZEC) $ 141.73
maker
Maker (MKR) $ 2,495.60
paxos-standard
Pax Dollar (USDP) $ 0.997671
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 52.50
vechain
VeChain (VET) $ 0.11676
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 1.00
ftx-token
FTX Token (FTT) $ 56.36
kucoin-shares
KuCoin Token (KCS) $ 13.90
waves
Waves (WAVES) $ 28.65